banner bakanlik ziyaretiAnadolu ve Trakya Doğalgaz Santralleri Derneği üyeleri, ilk ziyaretlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a gerçekleştirdi.

16 Ekim 2014 Perşembe günü gerçekleşen ziyarette; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a, doğalgaz santrallerinin önemli zorluklar içinde olduğunu ve ödeme güçlüğü çektiğini aktaran DOĞSANT Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Bugünlerde dert çok, biz de size dert anlatmaya geldik” dedi. Anadolu ve Trakya Doğalgaz Santralleri Derneği üyelerinin toplam kurulu güç kapasitesinin 3.000 MW’a yakın olduğunu, yeni üyeler ile birlikte bu kapasitenin daha da artacağına dikkat çekerek, “Organize Sanayi Bölgeleri olarak her bölgede santral kurmayı gündeme aldık ancak maliyetlerin yüksek olması nedeniyle santraller kendi OSB’lerine dahi elektrik veremedi. Sektör kurak bir sezonda ancak Bakanlıkça alınacak önlemler sonunda tüm sektörün gelir elde edeceğine inanıyoruz” dedi.

bakan ziyareti 02Doğsant üyelerinin sorunlarını dinleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Ziyaretinizden öncesi ve sonrası arasında mutlaka bir fark olacak. Her sorunu titizlikle değerlendireceğim” dedi. Piyasaların şeffaflığı ile ilgili endişelere değinen Yıldız, Bakanlığın her resmi başvuruya cevap verdiği, bilgi almak istenildiğinde Bakanlığa resmi yazı yazılması durumunda sürecin tüm detayları ile paylaşıldığını belirtti. Özellikle kış aylarında doğalgazda tüketim artışı yaşandığına dikkat çeken Yıldız, “Buna bağlı olarak geçen yıllarda yaşanan doğalgaz arz krizi birlikte düşünüldüğünde, doğalgazdan elektrik üretimi yapan şirketlerimiz çok ciddi bir açmazla karşı karşıya kalıyor. Bakanlık olarak her türlü talebi tek tek değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile gerçekleştirilen görüşmeye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zafer Benli ve BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Konuk’un yanı sıra, DOĞSANT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Sarıoğlu, DOĞSANT Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Şükrü Akkan, DOĞSANT Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Tuğra Uysun, DOĞSANT Kurucu Üyeleri Mustafa Cem, Gökhan Yardım, Cem Çokrak ile Ataer Enerji Genel Müdürü Recep Aydın, Cemdağ Elektrik Satış Müdürü Lokman Karabulut ve Yeşilyurt Enerji Genel Müdürü Erdinç Arsoy da katıldı.